6 ay önce
6 ay önce

Uyku Düzeni ve Boy Uzatma

Uyku düzeni boy uzatmada yine çevresel faktörlerden en çok önem verilmesi gerekenlerinden birisidir. Uyku düzeni çocuk yaştan bu yana yeterince sağlanamamış ise genetik faktörlerin de etkisiyle boya etki etmektedir. Uykuda insanın gelişimi devam eder ve sağlıklı bir yaşamın en gereklilerinden birisi de uykudur. Eğer beslenme ve uyku düzeni arasındaki ilişki tam olarak kurulmamışsa yeterince boy uzaması sağlanamaz.

Genetik faktörlerin de etkisiyle kişi 20’li yaşlara geldiğinde boyu olması gerekenden daha kısa olur fakat bunu destekleyici önlemler alarak boyu uzatmak mümkün olacaktır. Uyku düzeni çocuk yaşta saat 10:30 ve 11:30 arasındaki biyolojik saatler ile düzenlenmelidir. Bir çocuğun bu saatlerde uyuyup yaklaşık 9,5 ve 10 saat uyuması gereklidir.

Yetişkin bir insanın ise biyolojik saatleri 12:30 ve 2:30 gibi saatlerdir. Eğer bu saatlerden geç uyuyup uyanıyorsanız uyku düzeniniz bozulur. Böylece gelişiminiz aksar ve bununla birlikte boy uzamasımümkün olmaz. Biyolojik saatleri kaçırmadan günlük 7,5 ile 8 saat arası uyku ihtiyacınızı karşılar ve dengeli beslenirseniz boyunuzun uzaması hala mümkün olacaktır.

Paylaşın

Views
  11.934

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.436

  Oğluma Güzel Sözler

  2.171

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.518

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.479

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.