Uzak Atış Oltacılığı (surf casting)

Uzak atış oltacılığı, avlandığınızda mümkün oldukça uzak bir noktaya atış yapılması anlamına gelmektedir. Amacı ise, denizlerin dip yapıları devamlı değişmektedir, kıyıdan açığa doğru gidildikçe derinlik artmaktadır. Kıyıya gelindikçe dalgalar gücünü çok fazla kaybetmemektedir ancak balıklar için fazlasıyla zor olduğundan genelde balıklar, ilk dalganın kırılma noktasına yakın alanlarda yemlenmelerini yapmaktadır. Amaca geri dönersek eğer; uzak mesafe yani uzak atış oltacılığı balık avını sağlama oranımızı artırmak için olmaktadır.

 • Uzak Atış Oltacılığı için Kamış Seçimi

Çok sayıda atış çeşitliliği bulunmaktadır. Bunlardan birkaç tanesini sizlere açıklayalım; Pendullum, Off The GroundOwerhead gibi yöntemlerdir. Pendullum atışı için kamışlar özel olarak üretilirler. Her kamışla yapılabilir ancak yüksek bir baskı altında olmaktadır. Ülkemizde ise, bu tarz bir kamış olarak piyasada bulunmamaktadır. Off The Ground atışı daha az baskı altında olmaktadır. Genelde yumuşak şekilde kamışlar tercih edilir. Owerhead atışı gayet kolay bir atış tarzı olmaktadır. Genelde sazan balık avında kullanılmaktadır.

 • Surf Kamışlarının Başlıca Özellikleri

Parçalı surf kamış ve teleskopik surf kamış olarak iki çeşide ayrılmaktadır. Surf kamışların boy oranları 3,5 m’den 6 m’ye kadar farklılık göstermektedir. Yüzükleri de genelleyecek olursak örgü olarak bilinen ip misinalar için özel olarak üretilmektedir. Yüzük genişliklerine genellikle ülkemizde çok dikkat edilmez ancak uzak atış oltacılığında oldukça fazla önemlidir. Kamışınızın yüzük büyüklüğüne göre makinemizi tedarik ederseniz atışlarınızda misinanızı rahat bir şekilde boşaltma imkânı sunduğunu bilmelisiniz.

 • Uzak Atış Oltacılığı Makineleri

Bu makineleri diğer makinelerden ayıran bazı özellikler bulunmaktadır; Oldukça büyük sarma kafası ve geniş misina yayılma yüzeyi sağlar. Düşük deviz 1:4.00 ve daha alt düzeyde de olabilir. Uzun sarma kolu, güç kazanmak açısından önemlidir. Sağlam iç mekanizmasına sahiptir. Genelde 45-50-60-70 kafa makineler tercih edilir. Bunların dışında Conventional makineler, özellikle yarışmalarda ya da tercihe göre denizlerde de kullanılmaktadır.

 • Uzak Atış Oltacılığı Takım Hazırlama ve Beden Bağlama

Gereken malzemeler; tel boru, bulamayan kişiler stoper da kullanabilirler. Genellikle misinayı keseceği düşünülerek tel boru çok fazla tercih edilmez. Boncuk, bulabildiğiniz koyu renkte en küçük fırdöndü, elastik yem ipi, kurşun klipsi gibi malzemelerdir.

 • Yem İpi ve Yem Şişinin Kullanılması

Elastik Yem İpi; Özellikle surf atışları gibi yapılan atışlarda balık yemlerinizin bir bütün olarak iğne üzerinde kalması gerekir. Çok ince ve güçlü olan bu elastik ip ile yemleri güçlü biçimde iğnelere sabitlemelisiniz. İsterseniz iğneye bütün kurt takın ya da yaprak kesimli balıketi ve tavuk parçaları kullanabilirsiniz. Yeminiz atış hızının etkisiyle iğneden sıyrılmaz ve iğneleriniz açıkta kalarak avlanma şansınız azalmamaktadır. Balık yemlerinin ipi organik olmaktadır. Suyun içerisinde kalsa bile zamanla çözülerek doğaya zarar vermeyen bir duruma gelmektedir.

 • Yüzük Büyüklükleri ve Çeşitleri

Uzak atış oltacılığı kamış yüzüklerinin büyüklükleri, 16mm’den 10mm’ye kadar yükselmektedir. Yüzük büyüklükleri, makinenizden çıkan misinanın düz bir çizgi gibi gidebilmesi için düz bir hat üzerinde tutmaya çalışmaktadır. Bu esnada misinanın minimum şekilde sürtünme dayanıklılığı göstermesini sağlaya yardımcı olmaktadır.

 • Uzak Atış Oltacılığı Kamışı Nasıl Olmalıdır?

Halka büyüklükleri, makine seçiminize göre değişiklik göstereceği için makine seçiminiz ya da kamışa uygun bir makine edinmek gerekmektedir. Fuji reel makine yatağı ve halkalar serilerinden kullanılabilir. Minimum 4 metre olmalıdır, tabi kullanılacak mekâna göre değişiklik gösterebilir. Kamışlarda kullanılan vernik ve karbon oranı yani çift kat vernik küçük çiziklerin karbona ulaşması ve de bu çizikler sayesinde atışlarda patlama ya da kırılma olasılığına karşı koruma sağlamaktadır.

Paylaşın

Views
  15.210

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.636

  Oğluma Güzel Sözler

  3.024

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.137

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.685

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.