WordPress Rastgele Yazı Gösterme
8 ay önce
8 ay önce

WordPress Rastgele Yazı Gösterme

WordPress siteler için çeşitli rastgele yazı gösterme , listeleme eklentileri bulunması rağmen çoğu eklenti css dosyalarını kendi içinde yapılandırmıştır ve buda kullanıcıya özgü bir rastgele yazı şablonu sağlamamaktadır.Sizlerde bu durumdan şikayetçiyseniz eğer eklentisiz olarak wordpress rastgale yazı listemeyi aşağıda vermiş olduğumuz kodlarla yapabilirsiniz.

öncelik bu işlem için bir query oluşturuyoruz.

<!–?php query_posts(‘showposts=5&orderby=rand’); if (have_posts()) : while (have_posts()) : the_post(); ?–>

<!–?php the_title(); ?–>

<!–?php endwhile; ?–>

<!–?php else : ?–>

<!–?php endif; ?–>

Yukarıda vermiş olduğumuz kodda dikkat etmemiz gerek noktalar “orderby=rand” bu bizim veritabanından rastgele yazı çağırmamıza yaramaktadır.“showpost=5″ kaç tane rastgele konu listeneceğini ifade eder.

Bu kodları dahada geliştirebiliriz örneğin ; yerli filmler diye bir ana kategorinizin olduğunu varsayalım ve rastgele yerli filmleri çağırmak istiyoruz bunun için kullandığımız kod ise “cat=idnumarasi” dır. burada id numarasi yazan yere yerli filmler kategorisinin id numarasını yazmanız yeterlidir. kategori id numarası nasıl alınacağını bilmiyorsanız ;

wordpress kategori id numarasını nasıl bulurum

WordPress kategori id’si çoğu zaman ihtiyaç duyulan birşeydir.özellikle id’ye göre konu listeleme gibi işlemlerde oldukça işimize yaramaktadır.wordpress kategori id’sini bulmak içinse wp-admin panelimize giriyoruz.

yazılar menüsü altında kategoriler’e giriyoruz. url vermek gerekirse siteadi.com/wp-admin/edit-tags.php?taxonomy=category direk girebilirsiniz.

mevcut kategorilerimiz sağ tarafta listelendi.üzerine gelip düzenle diyoruz ve açılan kategori düzenleme sayfasında url satırındaki bağlantıyı kopyalıyoruz.

kopyaladığımız bağlantı ;

http://www.siteadi.com/wp-admin/edit-tags.php?action=edit&taxonomy=category&tag_ID=1&post_type=post

tag_ID=1 yazan kısımdaki “1” değeri bizim kategori id’imizi vermektedir.

Paylaşın

Views
  15.754

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.864

  Oğluma Güzel Sözler

  3.167

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.241

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.724

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.