7 ay önce
7 ay önce

Yetersiz Su Tüketimi Zararları

Yapılan araştırmalara göre suyun yerini gün içerisinde tüketmeye başladığımız içecekler günlük ortalama 200 kalori fazla almamıza sebep oluyor. Bu sebeple yılda fazladan 10 kilo alıyoruz.

Su, vücudumuzun büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Oksijenden sonra vücut yapısının en önemli yapı taşlarından birisidir. Fakat özellikl son dönemlerde su yerine girmeye başlayan kahve, çay ve asitli içecekelr sağlığımızı tehtit ediyor. Ayrıca vücudumuz yeterli su almadığı taktirde, sindirim enzimlerinin çalışma temposunun yavaşlamasına kadar bir çok etki gösteriyor.

Yetersiz Sıvı Alımının Tehlikeleri
Yetersiz su tüketiminin sebep olduğu sağlık sorunlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Kilo alma: Vücut su oranı azaldığında sindirim enzimleri ve bağırsakların çalışma düzeni yavaşlamakta ve yavaşlayan sindirim sistemi ise kilo almamıza sebep olabilir.

Kabızlık: Yeterli suya sahip olmayan vücut sindirim enzimleri ile bağırsakların çalışma tempolarının yavaşlaması sebebiyle ayrıca kabızlık problemleride artış gösterebilir.

Zihinsel sıkıntılar: Tüketilen suyun ortalama yüzde 75’ini beyin tarafından kullanılmaktadır. Bu sebeple günlük ortalama sıvı alımı azaldığında baş ağrısı, unutkanlık ve konstrasyon eksikliği gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Depresyon: Vücutta yetersiz su alımı ilerleyen yaşlarda kronik yorgunlukla ve depresyona sebep olmaktadır. Bunun sebebi ise vücutta yetersiz olan su sebebiyle beynin enerji üretiminden vazgeçmesidir.

Kas ağrıları: Aktif olarak spor yapanlar kişilerin su alımında ayrıca dikkat etmeleri gereklidir.  Vücuttaki yetersiz su sorunu nedeniyle kaslarda oluşan laktik asidin vücuttan atılaması zorlaşacağı için ve bunun sonucunda da kas ağrıları artış gösterecektir.

Cilt kurulukları: Yetersiz su tüketimi sebebiyle cilt ph değerin de meydana gelen azalma ile cilt kurulukları ve ciltte esneklik azalması ve erken yaşlanma problemleri oluşmaktadır.

Ateş: Su vücut değerlerinin ortalanmasında kritik bir rol noktadadır. Vücut ısısı arttığında terleyerek dengeye geliyor. Yeterli sıvıya sahip olmayan vücut terlemeyi durduraracak ve vücut ısısının

Paylaşın

Views
  16.061

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.972

  Oğluma Güzel Sözler

  3.249

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.294

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.745

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.