7 ay önce
7 ay önce

Yürüyüşün Sağlık İçin Faydaları

Kadınlar her gün basitçe yapabileceğiniz bir yöntem ile kalbinizi koruyabilir, fazla kalorilerinizi yakabilir ve bu sayede formda kalabilirsiniz. Bunların hepsini yapmak içinse sadece günün belirli kısımları yürümeniz yeterli olacaktır.

Yürüme alışkanlığı daha bebelik döneminden başlamakta ve yaşamın uzun bir evresi sürmektedir. Bu nedenle yürümek herkes için oldukça basit bir yöntemdir. Bunun yanında yapılan son araştırmalar sonucunda yürümenin meme kanseri riskini azalttığını ve uykunun düzenlenmesi için oldukça etkili bir uygulama olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca uzmanlar bu konuda yaptığı açıklamalarda yürümenin herkes için etkili bir kilo verme ve formda kalma yöntemi olduğunu belirtmiştir. Diğer yandan uzmanların yürümek için 6 önemli neden olduğunu ve yürüme egzersizleri ile bu nedenlerin üstesinden gelinebileceğini öne sürmüştür.

İlk olarak yürümenin kalp için oldukça önemli bir egzersiz yöntemi olduğu açıklanmıştır. Her gün belirli bir tempo ile yürümenin kalp hastalıkları, diyabet ve inme gibi sorunlara çözüm getirdiği ve bunun yanında kan basıncı ve kolestrolü düzenlediği ortaya çıkmıştır. Meme kanseri riskini de azaltan yürüme egzersizleri, östrojen hormonunun kaynağı olan yağ oranını azaltarak bu kanser riskini önemli oranda azalttığı belirtilmiştir. Ayrıca konu üzerine yapılan araştırmada 50 ve 74 yaş aralığındaki kadınlardan oluşan 74 bin kişi üzerinde gerekli araştırma yapılmış ve meme kanseri olma riskinin yüzde 30 oranında sık yürüyenlerde daha az olduğu saptanmıştır.

Rahat bir uyku çekmenin ve düzenli uyumanın ilaçlarından biri de yine yürüme egzersizleri olmaktadır. Özellikle öğleden sonraları yapılacak yürümelerin, serotonin düzeyini artırdığını ve bununda rahatlamaya sebep olduğunu göstermiştir. Ayrıca depresyonla mücadele etmek isteyen herkes için de yürüme egzersizlerinin oldukça iyi geldiği özellikle vurgulanmıştır.

Zihin sağlının korunması da yürüme ile gerçekleşmektedir. Haftada en az 45 dakika süre ile yapılan yürüme egzersizlerin yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkan Alzheimer hastalığını engellediği ve özellikle yaşlılarda mental sağlık bakımından önemli etkileri olduğu gözlenmektedir. Son olarak kemiklerin güçlenmesinde de yine yürüme egzersizi etken olmaktadır. Haftada sadece 3 kez yapılacak 30’ar dakikalık yürümelerin kemikleri güçlendirdiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca 30’lu yaşlarda kemik kitlesinin yüksek seviyelere ulaştığı, yenilenmenin yavaşladığı ve bu süreçten sonra ise yıkıma geçtiği göz önünde bulundurulursa bu yaşa gelmeden uzun süreler yürümenin oldukça etkili bir kemik güçlendirme yöntemi olduğu göz ardı edilmemelidir.

Paylaşın

Views
  15.761

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.867

  Oğluma Güzel Sözler

  3.167

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.243

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.724

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.