Zıpkın Avına Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler

Avlanma keyfi ve başarısı, tekniğinizin ve tecrübenizin ötesinde balık avı öncesi hazırlık aşaması için oluşturulan pratik bilgiler ve kullanılan malzemenin ne derece bakımlı olduğuyla da doğrudan bağlantılıdır.

Sualtı balık avı sporu için kullanılması gereken doğru malzeme, iç kısmı açık hücreli neopren, dışı jarse kumaştan olan kıyafetler, kevlar ve neopren ya da suni deriden yapılmış olan beş parmaklı, elinize tam olarak oturan uzun bilekli eldivenler ve neopren çoraplar olmaktadır. Ayak, çorap, palet üçlüsünün uyumluluğuna özenli bir şekilde dikkat göstermelisiniz. Vurmalar, bolluklar ve karşılıklı kasların uyumsuz biçimde çalışması sonucunda kramplara sebep olmaktadır. Çok fazla sıkı çorap ve küçük palet kullanmanız, kan dolaşımınızı engellemektedir. Giyinme esnasında çorapların pantolonunuzun alt kısmında kalmasına dikkat etmelisiniz. Söz konusu olan tüfek, 75 ya da 90 cm gibi genelde en sık kullanılan uzunluklarda ve lastikli, üzerinde amaca göre uzun ya da kısa kelebekli paslanmaz 6,5 mm şiş ile donatılmış modeller olmaktadır.

Malzemelerin toparlanması, yola çıkacak duruma getirilmesi plan ve program isteyen çok önemli bir aşamadır. İlk kural olarak, planlanmış olan av partisi için gereken bütün malzemenin bir gün evvel hazır olmasını sağlamak gerekir. Çanta ya da kutu toplamayı asla son zamana bırakmamalısınız.

Tabi ki, balık yemlerini de unutmamalısınız. Bu alışkanlığınızın sonucunda, bir şeylerin unutulma olasılığı gibi olayların yaşanması muhtemel sorunlardan olmaktadır. Alışkanlık kazanmanız gereken en basit metot, liste yapımıdır. Bu listeyi, yazılı olarak hazırlamalısınız. Uygulamanızda birkaç seferden sonra aklınızın bir köşesinde saklanacaktır. Baş bölgesinden ve maskeden başlayarak listeyi sıraya göre hazırlamalı ve paletlerle bitirmelisiniz. Öncelikle, partneriniz varsa eğer, avlanmasını seyretmelisiniz.

Balık yemlerini nasıl kullandığına dikkat etmelisiniz. Satıhta çok az sohbet etmeli ve öneri almalısınız. Yalnızca iniş çıkıştan olan, kolay bir iki taşa bakmak gibi denemede bulunmalısınız. Bu denemeleri, hem sualtında hem de su üzerinde kerterizler alıp aynı konumlarda yaparsanız eğer, benzer görüntüler güven duygunuzu artıracaktır. Balık görseniz dahi amacınız sakinleşip doğal durumunuza dönmek olması gerekir.

Sizlere son birkaç öneri olarak şunları söyleyebiliriz; satıhta sakin ve rahat bir nefes alıp verme ritmi oluşturmalısınız. Akciğerlerinizi kesinlikle patlayacakmışçasına şişirmemelisiniz ve asla hipervantilasyon yapmamalısınız. Kulak ve maske eşitlemeye özen göstermelisiniz. Ağrı hissi olduğunda, kulak eşitleme işleminde geç kaldığınız anlamı oluşmaktadır. İlk hafif etki ile eşitleme işlemine başlamanız gerekmektedir. Çeşitli oranlarda eşitlenme ya da hiç eşitlenmeme gibi bir durumda asla zorlamamalı ve oradan çıkmalısınız. Soğuk havada alın bölgesini ve kulakların korunmasına dikkat etmelisiniz. İlk iniş esnasında, nefes tutma sürenizi zorlamamalısınız. İlk 1–2 saat içerisinde standartlarınıza ulaşmanız mümkün olacaktır. Limitlerin dışında uzun nefes tutmanız, hızlı çıkışlara ve ritim bozukluklarına sebep olmaktadır. Dalışların arasına çok daha uzun dinlenme süresi koymanızı önermekteyiz. Konfor ve rahat içinde olduğunuz derinliklerde avlanmalısınız.

Paylaşın

Views
  15.755

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.864

  Oğluma Güzel Sözler

  3.167

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.241

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.724

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.